"Moja Miłości,

Jakże bym chciała móc wypowiedzieć te słowa, patrząc w Twoją kochaną twarzyczkę, i jakże pragnęłabym, aby ta skrzynka była pusta. Jak grób, w którym nie było Jezusa, gdy przyszła tam Jego Matka. I w tym odnajduję nadzieję, moja najdroższa. Nadzieję na to, że znowu wezmę Cię w ramiona i przytulę do piersi. A to dzięki Bożemu Narodzeniu, wielkiemu darowi Ojca dla Jego dzieci, ponieważ On je ukochał i chciał, aby do Niego wróciły. Rozumiem to teraz w sposób, jakiego nie znałam do tej pory, ponieważ moja miłość do Ciebie nie słabnie wraz z upływem czasu, ale staje się silniejsza z każdym kolejnym Bożym Narodzeniem. Jakże cieszę się na ten wspaniały dzień, gdy ponownie wezmę Cię w ramiona. Kocham Cię, mój mały aniołku. Mama"

Książkę kupiłem... sam nie wiem kiedy. Wziąłem ją z mojej półki w dniu, kiedy pierwszy raz tego roku (2014) temperatura na dworze przypomniała, że Boże Narodzenie jest blisko. Okazało się, że pierwsze dwadzieścia egzemplarzy wydrukowanych przez autora czytelnicy przekazywali sobie z rąk do rąk. Tak trafiła ona do wydawców, a ja jestem tym, który kupił książkę jako przeszło ośmiomilionowy czytelnik. Ten dzień był dla mnie z różnych powodów wyjątkowy, a wieczór kiedy pochłonąłem w całości tę książkę, był niezwykłym podsumowaniem tego dnia. To nie mógł być przypadek...

Kartki Biblii wilgotne od łez, tajemnicza skrzynka z listami miłosnymi (?!), cudowny klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i starsza kobieta, która zadaje dziwne pytania. Książka dla tych, którzy mają wyobraźnię (czują i widzą to, czego nie widać i nie czuć, a inni sobie nawet nie wyobrażają), ale szczególnie dla tych, którym trudno poradzić sobie ze stratą i dla rodziców, którzy mają zbyt mało czasu dla swoich dzieci.

Zdanie, które zapadło mi szczególnie w pamięć:

"- Praca jest lepsza od domu?

- Nie. Żadne miejsce nie jest lepsze od domu.

- To dlaczego tatuś chce być tam, a nie tutaj?"

piątek,
24 listopada 2017