O pracach konserwatorskich związanych z renowacją okien w sulechowskiej farze rozmawiamy z małżeństwem Pauliną Celecką i Michałem Błażejewskim – dyplomowanymi konserwatorami dzieł sztuki w specjalności malarstwo i rzeźba polichromowana.

BB – Na początek zapytam dlaczego te okna są tak ważne. Wydawałoby się że to zwykłe okna, nie witraże a zatem nie są one tak istotnym zabytkiem.

PC – To nieprawda. Okna w sulechowskiej farze są bardzo cenne. Można powiedzieć, że z pewnych względów są one wyjątkowe.

BB –Dlaczego? Nie są przecież aż tak stare.

PC – Już wyjaśniam. Same okna zostały wykonane w latach 1831 – 1834, ale to nie ich wiek jest tutaj najistotniejszy. Projekt okien wykonał słynny niemiecki architekt Karol Fryderyk Schinkel, który był twórcą między innymi gmachu AltesMuseum w Berlinie oraz wielu pałaców i kościołów w Niemczech i na terenie dzisiejszej Polski.

BB – Tak sławny architekt zajmował się oknami w sulechowskim kościele?

PC – Właśnie dlatego są one tak cenne. Zachowało się wiele projektów i budynków Schnkela, ale takich okien jak te nie ma.

BB – Co stanowi trudność w konserwacji takiego zabytku?

MB – Przede wszystkim problemem jest sama konstrukcja ram. Pionowe listwy musimy wymienić w zasadzie na nowe bowiem uwidocznił się tutaj błąd konstrukcyjny. Resztę w miarę możliwości uzupełniamy tak aby zostawić jak najwięcej oryginalnego materiału.

PC – Innym problemem jest dostęp do materiału właśnie. Okna składają się z ponad 75 fragmentów szkła, które muszą być dokładnie przycięte. A szklarz to teraz zawód wymierający. Drewno do stolarki okiennej to sosna 1 jakości o bardzo drobnych słojach.

BB – Szkło jak się domyślam nie jest zwykłym szkłem okiennym?

MB – Oczywiście, że nie. Używamyszkła wykonywanego dawną techniką „dmuchania” w hucie szkła w Jaśle.

BB – Na czym polega ta technika?

PC – W hucie najpierw dmucha się rurę ze szkła. Ta rura jest następnie rozcinana i walcowana na placek. Takie szkło ma nierówną powierzchnię oraz bąbelki powietrza wewnątrz. Płyty szkła mają maksymalne wymiary 1m x 1,5 m. Niestety w czasie prac są też duże ubytki na materiale.

BB – stolarka okienna będzie również malowana?

PC – Tak. Oryginalne barwy to beż wewnątrz i czerwień żelazowa na zewnątrz.

BB – Dziękuję za rozmowę.

Tekst i fotografie BB

Tekst za Biuletynem Informacyjnym Miasta i Gminy Sulechów

24 kwietnia 2017rks. kan. Andrzej Szkwarek w imieniu Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Paulina Celecka podpisali umowę na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Termin zakończenia realizacji przedmiotu umowy to 30 września 2017 r. Wynagrodzenie ryczałtowe za przedmiot umowy, brutto wynosi: 158 667,12 zł. 10 kwietnia 2017r. Sejmik Województwa Lubuskiego uchwałą Nr XXIX/445/17 na wniosek księdza proboszcza udzielił Parafii dotacji celowej na realizację zadania w kwocie 50.000 zł. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Parafianie do 30 czerwca 2017 r. zebrali na remont kościoła: z ofiar 44.000 zł, a dzięki zakupionym po każdej niedzielnej Mszy Św. cegiełkom udało się zebrać kolejne 8.000 zł. Wartość jednej cegiełki to kwota 20,00 zł.

Ksiądz Proboszcz serdecznie dziękuje Kierownikowi Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Gminy panu Edwardowi Fedko za okazaną pomoc oraz wszystkim, którzy wspomagają jego starania.

Aby opłacić renowację okien do 30 września 2017r. należy zebrać jeszcze 56.000 zł.

Ofiary na remont można przekazać na konto:

Parafia Rzymskokatolicka P.W Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, BGŻ PNP Paribas – rachunek lokacyjny Biznes Eskalacja nr. konta - 03 1600 1462 1024 2313 8000 0001

piątek,
15 grudnia 2017