Spotkam się z Tobą Panie

Przekroczę progi Twojej świątyni

Pozwól,

Bym oczyścił własne wnętrze.

Stanę się Twoim dzieckiem

Przyniesionym na rękach rodziców

Naznacz mnie, łaską

Stania się użytecznym narzędziem.

/ AL  18.01.2018 r./

MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ

Święto mówi nam o tym, że Jezus został oddany do świątyni. Czyli święto, kiedy możemy się spotkać z Jezusem w świątyni jako nauczycielem. Staje się on osobą, która ma służyć ludziom. To tak, jakby dziś, ktoś chciałby stać się księdzem lub zakonnicą.

Zanim jednak, mógł tam wejść, jego mama musiała być czysta. Kobiety kiedyś uchodziły za brudne. Nie mogły kiedy chciały, odwiedzać świątyni. Musiały czekać, kiedy będą godne. Dziś nikt tak nie myśli. Kobiety mogą przez okrągły rok wstępować w progi Kościoła.

Więc skąd ta gromnica?

Kiedyś święto te obchodzono w nocy przy blasku świec. Ale też ludzie czynili w swoich domach znak krzyża wypalany właśnie gromnicą. Znak wypalany światłem, by panowała w domu prawda i czystość.

wtorek,
24 kwietnia 2018

Wtorek, IV Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jerzego, męczennika albo wspomnienie św. Fidelisa z Sigmaringen, prezbitera i męczennika