Jubileusz 20-lecia Parafialnego Zespołu Caritas

W niedzielę 14 czerwca Jubileusz 20-lecia obchodził Parafialny Zespół Caritas, który działa w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

14 czerwca br. Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie świętował 20-lecie swojej działalności. Jubileusz rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem księdza Stanisława Podfigórnego – dyrektora Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Po Mszy Świętej w salce parafialnej odbyło się spotkanie, w którym podsumowano dokonania dwudziestoletniej działalności Parafialnego Caritas. Gratulacje na ręce prezesa - księdza Kanonika Andrzeja Szkwarka oraz zastępczyni Pani Janiny Hałuszczak złożyli: burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, ksiądz Stanisław Podfigórny w imieniu swoim oraz księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego, Pani Sylwia Grzyb - Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas oraz Koordynator udzielania pomocy doraźnej, Pani Krystyna Orwat – Prezes Sulechowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wiele osób zaproszonych i działających od początku istnienia zespołu.

Parafialny Zespół Caritas w Sulechowie został założony w 2000 roku przez księdza Prałata Antoniego Mackiewicza, który został również pierwszym prezesem, a jego zastępczynią była Pani Maria Domejko. Przez okres 20 lat wiele się w zespole zmieniało. Obecnie liczy 120 członków (w tym wolontariuszy), opiekuje się 170 podopiecznymi. 5 kwietnia 2018 r. za ogrom włożonej pracy obecną wiceprezes Panią Janinę Hałuszczak ks. biskup Tadeusz Lityński wyróżnił statuetką ,,Człowiek Człowiekowi’’, natomiast kilka dni później 12 kwietnia podczas obrad Rady Miejskiej w Sulechowie Pani Janina otrzymała List Gratulacyjny od władz miasta za 19 lat posługi dobroczynności dla osób potrzebujących w gminie Sulechów.

Zespół corocznie bierze udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez diecezjalną Caritas, a także prowadzi własne akcje charytatywne. Wolontariusze bardzo dobrze znają swoje środowisko lokalne dzięki czemu docierają z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. W okresie około świątecznym organizują w formie paczek pomoc żywnościową. Parafialny Zespół Caritas od dwudziestu lat wpisuje się złotymi zgłoskami w życie parafii, poprzez efektywną służbę dzieciom, osobom starszym i samotnym.

Życzymy kolejnych jubileuszy oraz ciągle świeżych pomysłów, które będą służyć przede wszystkim ludziom.

TR.

Jubileusz 20-lecia Parafialnego Zespołu Caritas