Nietoperze w obszarze Natura 2000

W wieży kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie corocznie odbywa się wiosenne liczenie nietoperzy, a w okresie jesienno-zimowym sprzątanie ich odchodów. Czynności te wykonują pracownicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gorzowa Wlkp. W sulechowskiej farze znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis, którego liczebność wynosi ponad 600 szt. Gatunek ten generalnie jest przywiązany do obiektów sakralnych, w których zakłada kolonie rozrodcze. Nietoperze w nich nie zimują, w koloniach wydają jedynie swoje potomstwo i zapewniają opiekę do czasu uzyskania przez młode samodzielności. Okres zimowania oraz hibernacji odbywa się w innych miejscach, a jednym z domniemanych może być Międzyrzecki Rejon Umocniony. Nietoperze są gatunkiem ciepłolubnym i do zimowania potrzebują temperatury stałej od ok. + 8 °C. Wielokilometrowe bunkry MRU przez cały rok mają stałą temperaturę dodatnią, która pozwala tym ssakom zapewnić schronienie oraz przetrwać okres zimowy.

Zakres zleconych parafii prac przez RDOŚ obejmował  usunięcie (zebranie, wyniesienie i zagospodarowanie) guana nietoperzy, nagromadzonego na belkach więźby dachowej oraz na podłodze strychu kościoła. Celem działań ochronnych jest zapewnienie właściwej i kompleksowej ochrony siedliska gatunku nietoperzy, poprawa warunków bytowania i bezpieczeństwo kolonii oraz ograniczenie czynników chorobotwórczych w związku z nagromadzeniem guana. Nadzór nad pracami sprawował proboszcz ks. kan. Andrzej Szkwarek i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Odbiór przedmiotu zlecenia nastąpił w drodze protokołu zdawczo-odbiorczego 24.11.2020 r. przez Głównego Specjalistę ds. funkcjonowania, gospodarowania i ochrony obszarów Natura 2000 Grzegorza Karcza oraz Tomasza Szuberta.

Zadanie współfinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach zadania pod nazwą: „Wsparcie różnorodności biologicznej poprzez ochronę czynną na obszarach chronionych położonych na terenie województwa lubuskiego”.

T.R.

Nietoperze w obszarze Natura 2000